Dnes je 5.10. a svátek má Eliška
Dr. Alfred Tomatis, francouzský ORL specialista (ušní-nosní-krční), před padesáti lety založil multidisciplinární vědní obor nazvaný audiopsychofonologie. Náplní se stal jeho výzkum vztahů mezi lidským sluchem, psychikou, lidským hlasem a dalšími tělesnými funkcemi.
Ve své lékařské praxi se věnoval operním pěvcům, u kterých v mnoho případech zjistil, že sluchové vady jsou vždy provázeny nějakými hlasovými nedostatky. Pomocí řady experimentů prokázal, že frekvence, které nejsou uchem správně či dostatečně vnímány, jsou právě ty, které chybí ve frekvenčním spektru hlasového projevu jeho pacientů. Tyto poruchy sluchu mohly být podle Tomatise způsobeny řadou důvodů: obtížným těhotenstvím nebo porodem, častými nemocemi v dětství, nehodami, dlouhodobou expozicí hlasitému prostředí, emocionálními traumaty nebo dalšími životními zážitky a situacemi, které mají vliv na změnu způsobu slyšení zvuků.
Svoji teorii představil Alfred Tomatis roku 1957 na akademické půdě v Sorbonně. Později vešla ve známost jako „Tomatisův efekt“. Ten se skládá ze tří pravidel, tzv. Tomatisových zákonů:
Dr. Tomatis svými výzkumy zjistil, že špatné slyšení určitých frekvencí zapříčiňuje nejen potíže s posloucháním ale i mnoho obtíží s učením. Vyvinul tedy velmi efektivní techniku, jak odstranit poruchy učení, metodu, kterou dnes nazýváme podle jejího tvůrce, a unikátní elektronické zařízení „Elektronické ucho“, k akustické stimulaci ucha, jehož hlavním úkolem je zlepšení schopnosti naslouchat.